MATHEMATICS
COLLEGE

Answer:

415 players were randomly selected for the survey.

C = 99% = 0.99

α = 1 - C = 1 - 0.99 = 0.01

α/2 = 0.005

The z score of α/2 equals to the z score of 0.495 (0.5 - 0.005) which is equal to 2.576

Given that the margin of error E = 0.43, and the standard deviation (σ) = 3.4, hence:

Hence 415 players were randomly selected for the survey.

Find out more at: brainly.com/question/15016913

Answer:

Answer:

416

Step-by-step explanation:

Given that tThe population standard deviation for the height of college basketball players is 3.4 inches

For 99%confidence interval since sigma (population standard deviatin) is known we can use Z critical value for 99% confidence

Z critical value = 2.58

Margin of error = 0.43 = 2.58* std error

So std error of sample mean =

Std error is nothing but population std dev/square root of sample size

i.e.

n should be atleast 416

MIDDLE SCHOOL

At Monday’s basketball practice, John made 72% of the 50 free throws he shot. On Tuesday, he made 6 out of 10 free throws. On Wednesday, he shot 30 free throws. If his overall free-throw percentage from these three days was 70%, how many free throws did John make on Wednesday?

X = free throws made Wednesday

Total attempted free throws = Monday total + Tuesday total + Wednesday total

Attempted Total = 50 + 10 + 30 = 90

Overall free throw percentage = 70%

Total free throws made = 0.7 (90) = 63

Total free throws made = Monday's free throws made + Tuesday's + Wednesday's

Monday's free throws made = 72% of 50 = .72 (50) = 36

Tuesday's free throws made = 6

Total free throws made = 36 + 6 + x = 63

x = 63 - 36 - 6 = 21

Total attempted free throws = Monday total + Tuesday total + Wednesday total

Attempted Total = 50 + 10 + 30 = 90

Overall free throw percentage = 70%

Total free throws made = 0.7 (90) = 63

Total free throws made = Monday's free throws made + Tuesday's + Wednesday's

Monday's free throws made = 72% of 50 = .72 (50) = 36

Tuesday's free throws made = 6

Total free throws made = 36 + 6 + x = 63

x = 63 - 36 - 6 = 21

MIDDLE SCHOOL

Area of a square when 1 side is 44cm

Since all sides of a square are equal all sides of the square would 44cm

To find the area it’s multiply the base and height: 44*44=1936cm^2

So your answer would be 1936cm^2

I hope this helps :)

To find the area it’s multiply the base and height: 44*44=1936cm^2

So your answer would be 1936cm^2

I hope this helps :)

How do you find the area of a square? Length*Width, right? So, a square has equal sides, so all we have to do is multiply 44 cm by 44 cm to get 1936 centimeter squared! I hope this helped!

HIGH SCHOOL

Assume that a researcher randomly selects 14 newborn babies and counts the number of girls selected, x. the probabilities corresponding to the 14 possible values of x are summarized in the given table. find the probability of selecting exactly 4 girls..

The number of girls in the 14 newborn babies selected is a binomially distributed random variable with n = 14 and p = 0.5. And we know that the binomial probability distribution is given by

P(X = k) = (nCk) p^k (1–p)^(n-k)

So, P(X = 0) = (14C0) • 0.5^0 • (1–0.5)^(14-0) = 0.000

P(X = 1) = (14C1) • 0.5^1 • (1–0.5)^(14–1) = 0.001

And so on.

Thus, P(X = 4) = (14C4) • 0.5^(4 • (1–0.5)^(14–4) = 0.061

So the probability of selecting exactly 4 girls is 0.061.

P(X = k) = (nCk) p^k (1–p)^(n-k)

So, P(X = 0) = (14C0) • 0.5^0 • (1–0.5)^(14-0) = 0.000

P(X = 1) = (14C1) • 0.5^1 • (1–0.5)^(14–1) = 0.001

And so on.

Thus, P(X = 4) = (14C4) • 0.5^(4 • (1–0.5)^(14–4) = 0.061

So the probability of selecting exactly 4 girls is 0.061.

Answer:

0.061

Step-by-step explanation:

HIGH SCHOOL

Each crate holds 25 reusable water bottles. Each crate costs $45. How much should the track team charge for each water bottle to make a profit of exactly $180 per crate.

Answer:

$ 9 each bottle

Step-by-step explanation:

1 crate = $45

1 crate = 25 bottles

if we want to earn $180 per crate , we have to add this value to the $45

45 + 180 = 225

if the value of the box to win $180 is $225, we have to divide the new value by 25 (number of bottles) and we will have what we will have to charge each bottle

225/25 = 9

we have to charge $ 9 each bottle to earn $ 180 per crate

MIDDLE SCHOOL

when Kira's father's age, a, is divided by Kira's age , b, you get a quotient of 13 R1. Identify one possibility for their ages.

The possible ages of Kira's father and her age will be 26 and 2 years old.

What is the quotient?The number being divided is referred to as the dividend, and the number being divided by it is referred to as the divisor. The quotient is the outcome of the division.

It is given that, when Kira's father's age, a, is divided by Kira's age, b, you get a quotient of 13.

We have to find the possibility for their ages for the given conditions.

The number being divided is referred to as the dividend, and the number being divided by it is referred to as the divisor. The quotient is the outcome of the division.

Kira's father's age / Kira's age = 13

Suppose the Kira's father's age and Kira's age will be y and x respectively.

y/x =13

26/2 = 13

Thus, the possible ages for Kira's father and her age will be 26 and 2 years old.

Learn more about the quotient here,

brainly.com/question/16134410

#SPJ2

Since you only have to find one possibility, lets just make up an age for Kira. Kira will be 2 years old. Since dad/Kira = 13 R1, dad= Kira*13+1. This gives us the dad age of 2*13+1 which is 27. Kira is 2 when dad is 27.

Don't forget to follow me and vote brainliest!!!

Don't forget to follow me and vote brainliest!!!

COLLEGE

The ant hill is 19.5 cm tall. How many mm tall is the ant hill

195 mm

Because is 19.5 cm = 195 mm

Because is 19.5 cm = 195 mm

Answer:

195 mm

Step-by-step explanation:

There are 10 mm in one cm. This is due to metric prefix rules

MIDDLE SCHOOL

A package of AA batteries cost $3.50 plus an additional 6% tax. What is the price after tax? PLEASE HELP!!!

Answer:

$3.71 is your price after the tax.

Step-by-step explanation:

First, change the percentage into a decimal:

6% = 0.06

Multiply the decimal with the cost:

3.50 x 0.06 = 0.21

Add the number gotten to the original price:

3.50 + 0.21 = 3.71

$3.71 is your price after the tax.

~

Answer:

$3.71

Step-by-step explanation:

The tax = original price * tax rate

= 3.5 * .06

=.21

Add the tax to the original price to get the total cost

total cost = 3.5+.21

=3.71

The cost of the batteries is $3.71 after tax

MIDDLE SCHOOL

A rectangle has a perimeter of 20 inches the width of a triangle is 4 inches what is the height of a similar rectangle that has width 8 inches?

12 is the answer because you subtract 8 from 20

HIGH SCHOOL

If susie paid $579 in taxes on gross income of $2953, what percent of her gross pay is being taken out in taxes?

19.607...% of her gross pay is being taken out in taxes.

Explanation

Susie paid $579 in taxes on gross income of $2953

For finding the percentage of tax, first we need to divide the amount of tax paid by the total gross income and then multiply the result by 100%

So, percentage of tax % = 19.607....%