MATHEMATICS MIDDLE SCHOOL

T = 0.25q + 87 Manon's statistics professor puts a bonus question on every test, which adds 0.25 points to a
student's overall grade at the end of the term. The above equation gives Manon's current overall
grade, T, after taking into account ( extra credit questions answered correctly. What does the
87 mean in this equation?

A)
Manon must get an 87 or above to pass.

(B)
Manon's average is an 87 before adding the extra credit.

c)
After adding in her extra credit, Manon's average is an 87.

D)
Manon's professor gave 87 opportunities for extra credit this term.

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

B

Step-by-step explanation:

If 0.25 extra credit points are awarded for each additional correct extra cred question, q equals the number of extra cred questions answered correctly, and that will times with the 0.25 to give the overall extra credit score. To then arrive at the total current grade, Manson's average grade without extra cred must be added, therefore 87 must be his average grade.

Answer 2
Answer:

Answer: B)

Manon's average is an 87 before adding the extra credit.


Related Questions

HIGH SCHOOL

A camera manufacturer spends $2250 each day for overhead expenses plus $6 per camera for labor and materials. The cameras sell for $16 each. How many cameras must the company sell in one day to equal its daily costs? If the manufacturer can increase production by 50 cameras per day, what would their daily profit be?

Answers

16x = 2250 + 6x
x = 225
So he must sell 225 cameras

16(275) = 4400
6(275) = 1650

4400 - (1650 + 2250) = 500
$500 profit


If I'm reading this correctly their daily costs are 2,250. Every time they sell a camera they are making 10 dollars, this is because it costs 6 dollars for labor and materials. Knowing this we can now divide 2,250/10, this gives us 225. Now the second part of the question. Because it says if they increase their production each day by 50 we know we can just add 50 to 225; we know that they make 10 dollars a camera. From here we just multiply 10 by 275, this gives us 2,750. Now we need to know their profit so we subtract 2,250 from 2,750 which leaves us with 500, so if they increase production they will be making 500 dollars in profit each day.
MIDDLE SCHOOL

Elaine is making a flower garden with rows of flowers. The garden is 20 yards long. She wants a total of 7 rows of flowers that are all the same width. Which calculation should Elaine use to decide how wide to make each row?

Answers

Each row of flowers will have a width of 8.57 feet.

What are Arithmetic operations?

Arithmetic operations can also be specified by adding, subtracting, dividing, and multiplying built-in functions.

/ Division operation: Divides left-hand operand by right-hand operand

For example 4/2 = 2

Elaine is making a flower garden with rows of flowers.

Given that the garden is 20 yards long.

She wants a total of 7 rows of flowers that are all the same width.

We can convert the length of the yard into feet before performing the calculations for the rows so that the final width of each row will be in feet. Given that one yard is equal to three feet, we multiply the total number of yards by 3.

⇒ 20×3 = 60 feet

Elaine wants to make sure that every row is "equal" in length. Then, all she has to do is divide the number of rows by the garden's length (20). (7). With the use of this information, Elaine will be able to plant the flowers in each of the seven rows.

⇒ 60/7

⇒ 8.571 ≈ 8.57 feet

Hence, each row of flowers will have a width of 8.57 feet.

Learn more about Arithmetic operations here:

brainly.com/question/25834626

#SPJ2

You would divide 20 by 7 and that is the answer
MIDDLE SCHOOL

An oil painting originally cost $2500 and increases in value at a rate of 6% per year. Find the value of the painting after 12 years.​

Answers

Answer:

$5,030

Step-by-step explanation:

Year 1 – $2,500 × 1.06

Year 2 – $2,500 × 1.06 × 1.06 = $2,500 × 1.06²

Year 3 – $2,500 × 1.06 × 1.06 × 1.06 = 1.06³

Year 12 – $2,500 × 1.06 × 1.06 × 1.06 × 1.06 × … = $2,500 ×  1.06^12 ≈ $2,500 ×  2.012

(so it doubles in value)

Value at end of year 12 = $2,500 × 1.06^12 = $2,500 × 2.012 ≈ $ 5,030

MIDDLE SCHOOL

Use the formula for perimeter.
P=/+w+/+w
P=_+_+_+_
P=_+_+_
P=__+_
P=__units

Answers

1.A(rea)
2.W(idth)
3.W(idth)
4.P(erimeter)
5.A(rea)
6.A(rea)
7.W(idth)
8.A(rea)
The rest is perimeter
HIGH SCHOOL

The product of twenty one negative integers is negative? True of false

Answers

A negative number once is negative. Multiplied by another negative number, it's positive. Multiply that positive number by a negative number, and you have a negative number again. Repeating that pattern, with odd numbers being negative, it is true
HIGH SCHOOL

Suppose that y varies jointly with w and x and inversely with z and y = 175 when w = 5, x = 20 and z = 4. Write the equation that models the relationship. Then find y when w = 2, x = 24 and z = 6.

Answers

A]Given that y varies jointly with w and x and inversely with z and y = 175 when w = 5, x = 20 and z = 4.
then
y=kwx/z
where k is the constant or proportionality given by:
k=yz/wx
but
y=175, when w=5, x=20, z=4
hence
k=(175*4)/(5*20)
k=7
Thus the equation is:
y=(7xw)/z

b]find y when w = 2, x = 24 and z = 6.
y=(7*2*24)/6
y=336/6
y=56

Answer:

f

Step-by-step explanation:

f

MIDDLE SCHOOL

Please help me due tomorrow What is the equation of the lines that passes though the points (-1,3) and (-2, -3)?

Show ur work or evidence


A. Y=6x-9

B. Y=6x+9

C. Y=-6x-9

D. Y=-6x+9

Answers

Answer:

B. y=6x+9

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(-3-3)/(-2+1)= (-6)/(-1)= 6

m=6

y=mx+b       y=6x+b

plug in one of the points for b

-3=6(-2)+b    -3=-12+b  -3+12= 9

y=6x+9

First you have to find the slope of the line

m = y2-y1/x2-x1

m = -3 - 3/-2 - -1

m  = -6/-1

m = 6

then using the y = mx +b

3 = 6(-1) + b

3 = -6 + b

9 = b

y = 6x + 9      B is the answer

HIGH SCHOOL

Becky works 16 days each month.how many days will she work in 6 months

Answers

16 X 6 = 96 

96 days in 6 months 
MIDDLE SCHOOL

I figured out part A each notebook is $2.75 and each pencil is $1.10 but I need some help on part B. I figured out that he can buy 3 notebooks but I don't know how to show my work! Part B: Miles needs to purchase some new school supplies. For each notebook he buys he will buy 3 pens. How many notebooks can he purchase if he has $22?

Answers

Answer:

2 notebooks

Step-by-step explanation:

I understand you already figured out that it was 3 notebooks, but when I calculated it, I believe he could only buy 2...

Personally, I would show my work by first doing the calculation: 2.75[1 notebook price]+ (3[pens/pencils per notebook]*1.10[pen/pencil cost])= $9.075 per notebook and 3 pens

If you then showed that you multiplied 9.075 by 2... you would get $18.15 which is the closest you could get to his limit of $22 without going over

If we applied your answer of 3 notebooks, then the total would be $27.225 which goes over the money limit.

Hope I helped!

Answer:

Your answer would actually be 8 i believe.

Step-by-step explanation:

I took 22 and divided by 2.75, getting 8.

Taking 8 and multiplying it by 3, getting the answer 24.( being 3 for every notebook)

so there would be 8 notebooks, and 24 pens.

hope this helps. (:

Random Questions